Rejestrując spółkę LLC w USA, w dowolnym wybranym stanie, można cieszyć się prawdziwą wolnością gospodarczą, wolnością, z której słyną Stany Zjednoczone Ameryki. Firma w takich stanach jak Delaware, Nevada czy też Wyoming jest na wyciągnięcie ręki. Cena założenia firmy w USA jest obecnie wyjątkowo atrakcyjna a koszty obsługi takiej spółki wielokrotnie niższy niż w Polsce. W celu poznania szerzej zaprezentowanych zagadnień, czytaj poniżej. Jeśli masz dodatkowe pytania, prosimy o kontakt.

Top 8 powodów, dlaczego warto zarejestrować spółkę w USA:

 1. Działalność bez obowiązkowego ZUS
  Nie am obowiązku odprowadzania składek do ZUS. Dzięki temu każdego roku oszczędzasz ponad 14 tysięcy złotych.
 2. Sprzedaż bez dolicznia podatku VAT
  W USA nie istnieje podatek VAT, dzięki czemu już na starcie twoje towary i usługi mają przewagę cenową na rynku.
 3. Brak podatku dochodowego
  Spółki LLC nie płacą podatku dochodowego (CIT) a dochód udziałowca nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym.
 4. Pełna anonimowość udziałowców
  Możliwość zachowania pełnej anonimowości spółki i udziałowców. W rejestrach nie figurują nazwiska udziałowców.
 5. Niskie koszty rejestracji i obsługi
  Całkowity łączny koszt rejestracji spółki LLC w USA może być tańszy niż koszt założenia polskiej spółki z o.o.
 6. Ochrona majątku przed wierzycielami
  Ochrona majątku udziałowca. Doskonałe rozwiązanie dla chcących ochronić swój majątek przed komornikiem.
 7. Możliwość pozyskania funduszy Start-Up
  Spółki z USA mogą bez ograniczeń korzystać z największej na świecie platformy Start-Upowej jaką jest KickStarter.
 8. Brak obowiązku prowadzenia księgowości
  Dla spółek LLC nie istnieje obowiązek prowadzenia księgowości. Pozwala to oszczędzić min. 6 tysięcy złotych rocznie.

Wyjątkowo silna ochrona majątku właściciela

Jeśli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej to ryzykujesz całym swoim majątkiem. Co więcej, nawet konstrukcja polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie gwarantuje ochrony Twojego majątku. Każdy przedsiębiorca to wie, działalność gospodarcza wiąże się z dużym ryzykiem. Czasami wystarczy nieszczęśliwy zbieg okoliczności, kilka niezapłaconych nam faktur od klientów, aby popaść w długi. Komornik nie oszczędzi naszego prywatnego majątku zbieranego latami. Taką ochronę może nam jednak zapewnić amerykańska spółka LLC, w której udziałowiec nie odpowiada swoim prywatnym majątkiem za zobowiązanie spółki. Co więcej, żaden polski komornik, żaden urząd czy też instytucja w Polsce nie ma prawa prowadzić egzekucji na terenie USA. Amerykańska spółka jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno w celu ochrony kapitału jak i powrotu do biznesu dla osób już zadłużonych.

Działalność gospodarcza bez ZUS

W Stanach Zjednoczonych nie ma żadnych obowiązkowych składek na wzór polskiego ZUS. Prowadząc firmę w USA nie masz też obowiązku płacenia składek ZUS w Polsce. Oszczędzasz więc ponad 14.000,00 złotych rocznie. Jeśli zależy ci na ubezpieczeniu zdrowotnym w Polsce to możesz zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dobrowolnego, nie obowiązkowego. A zaoszczędzone pieniądze na składkach emerytalnych możesz inwestować samodzielnie aby mieć pewną emeryturę wypracowaną z własnych pieniędzy (oszczędności na ZUS) a nie niepewną emeryturę od państwa. Sam decydujesz na co przeznaczysz oszczędności na braku ZUS w USA.

Brak podatku VAT

W Stanach Zjednoczonych nie ma podatku VAT. Po prostu w USA nie wprowadzili tego typu opodatkowania do swojego systemu podatkowego. W związku z tym, amerykańska spółka LLC sprzedaje swoje towary i usługi bez podatku VAT stając już na starcie z wielką przewagą cenową swoich towarów i usług. Oczywiście jeśli twój model biznesowy wymaga bycia płatnikiem VAT, możesz zgłosić się do dobrowolnego opodatkowania tym podatkiem w dowolnym kraju UE.

Brak podatku dochodowego

Konstrukcja spółek LLC umożliwia legalnie uniknąć opodatkowania podatkiem dochodowym. Wszystko przez konstrukcję i przepływ podatków. W Stanach Zjednoczonych dochód ze spółek LLC przypisywany jest bezpośrednio udziałowcowi i opodatkowany jest na poziomie udziałowca (nie jak w polskich spółkach, gdzie nakładany jest podatek CIT na poziomie spółki). W USA dochód przed opodatkowaniem przypisany jest udziałowcowi z pominięciem CIT na poziomie spółki. A jeśli udziałowcem nie jest amerykański rezydent podatkowy (czyli na przykład obcokrajowiec) to dochód ten nie jest w ogóle opodatkowany.

Brak obowiązku prowadzenia księgowości

W USA, jeśli nie prowadzi się tam fizycznej działalności, jest się poza zainteresowaniem amerykańskiego fiskusa. Nie ma też obowiązku prowadzenia księgowości, gdyż nikt tych ksiąg nie sprawdza. Nie trzeba też składać bilansów, ewidencji, raportów, deklaracji, sprawozdań ani innych dokumentów księgowych. Taki model nie tylko upraszcza prowadzenie działalności co też generuje znaczące oszczędności administracyjne. Koszty prowadzenia pełnej księgowości dla polskiej spółki z o.o. to minimum 500,00 złotych netto. Daje to więc oszczędności dla amerykańskiej spółki LLC rzędu 6.000,00 złotych rocznie.

Możliwość pozyskiwania funduszy Start-Upowych

Największa platforma do pozyskiwania funduszy, czyli KickStarter, nie jest niestety dostępna dla polskich podmiotów. Ani osoba fizyczna z Polski ani polska spółka nie mają możliwości wystawienia swojego projektu na KickStarterze w celu pozyskania funduszy na swój start-up. Rozwiązaniem tego problemu jest rejestracja spółki LLC w USA. Amerykańskie spółki mają pełen dostęp do wszystkich funkcji platformy KickStarter bez żadnych ograniczeń. Nawet jeśli jedynym udziałowcem takiej spółki posiadającym 100% udziałów jest Polak.

Pełna anonimowość udziałowców spółki

USA dla swoich spółek LLC zapewnia pełną anonimowość. W wielu stanach, jak na przykład stan Delaware, rejestr spółek (odpowiednik polskiego KRS) nie prowadzi rejestru udziałowców, więc nie ma możliwości aby osoba z zewnątrz (czy to osoba postronna czy to polski oficjalny urząd) uzyskała informację o udziałowcach danej spółki LLC. Niektóre stany jak na przykład stan Wyoming do pełnej anonimowości wymaga powołanie dyrektora nominowanego. Jeśli jednak zależy ci na pełnej anonimowości w prowadzeniu działalności biznesowej, spółka w USA może być niezastąpiona. Zapewni ochronę anonimowości spotykaną tylko w tak zwanych rajach podatkowych bez ograniczeń jakie nakładają raje podatkowe.

Niskie koszty rejestracji spółki i obsługi

Cena rejestracji spółki LLC w USA jest wyjątkowo atrakcyjna. Często też niższa niż rejestracja spółki z o.o. w Polsce a koszty obsługi takiej spółki są już znacząco niższe niż koszty prowadzenia firmy w Polsce. I to nawet nie biorąc pod uwagę kosztów ZUSu, których w USA nie ma a patrząc wyłącznie na koszty urzędowo-administracyjne. Oczywiście wszystko zależy od kursu USD. Dla naszych wyliczeń przyjmiemy cenę dolara na poziomie 3,50zł. Koszt rejestracji spółki w amerykańskim stanie Delaware, najpopularniejszym stanie USA wśród przedsiębiorców, całkowity koszt rejestracji może wywieźć tylko 1750,00 złotych. To o wiele mniej niż rejestracja spółki z o.o. w Polsce.