Czy wybory w USA wpłyną na nas i Polskę?

Wybory nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Kto wygra? Donald Trump czy kontrkandydat? To wielka zagadka, sondaże z dnia na dzień ulegają zmianie. Wszystko wyjaśni się już wkrótce. Wybory mogą się na stałe zapisać wielkimi literami w historii politycznej Stanów Zjednoczonych, gdyż po raz pierwszy o fotel prezydenta ubiega się kandydatka wywodząca się z dwóch głównych sił rządzących amerykańską polityką – partii demokratycznej (Clinton) i partii republikańskiej (Trump).

Nie obeszło się oczywiście bez kompromitacji każdego z kandydatów. Cóż wybory charakteryzują się wzmożoną działalnością konkurencji, która za wszelką cenę próbuje znaleźć słabe strony przeciwnika. W przypadku amerykańskich wyborów i kandydatów to zadanie nie wydawało się być specjalnie trudne. Żadne z nich nie ma nieskazitelnej przeszłości.

Czy wybory prezydenta USA mają jakieś znaczenie polityczne lub gospodarcze dla Polski? Według polskich ekonomistów nie ma to żadnego znaczenia, ich zdaniem baczniej powinniśmy obserwować strefę euro, wybory amerykańskie możemy śledzić ze spokojem o naszą przyszłość. Polska gospodarka jest znacznie mocniej związana z europejską niż tą zza oceanu. Na wizy raczej nie mamy co liczyć. Co by nie było o nasze portfele bądźmy spokojni, nie zbiedniejemy przez amerykańskie wybory.