Dlaczego warto prowadzić własną działalność gospodarczą?

Gdy zapytamy przeciętnego polskiego przedsiębiorcę o ocenę jego sytuacji zawodowej możemy mieć pewność, że będzie nieustannie narzekał. Większość polskich przedsiębiorców jest niezadowolona, jednocześnie na swoim nieustannie pracuje przeszło 2 miliony Polaków. Własna działalność podobnie jak praca na etacie ma plusy i minusy.

Skupmy się więc dzisiaj na tych pozytywnych stronach. Marzenia o własnej firmie to przede wszystkim pragnienie osiągania wysokich dochodów. Jest to oczywiście możliwe ale nie od razu. Przedsiębiorca musi pracować zwykle około 2 lat aby zacząć zarabiać konkretne pieniądze. Drugi powód do zakładania firmy o marzenia o prestiżu. Chcemy tworzyć coś swojego, unikalnego o wysokiej jakości za co klienci będą nas cenić. Wielu osobom udaje się stworzyć silną markę, która trwa i przynosi zyski latami. Przedsiębiorca ma szansę odczuwania większej satysfakcji niż pracownik etatowy. Sam sobie wyznacza cele i wybiera drogi realizacji.

Nie musi ciągle robić tego samego, jeśli chce to może wprowadzać nowe produkty dając sobie tym szansę na sukces. Wreszcie największą zaletą własnej działalności gospodarczej jest niezależność. Przedsiębiorca nie pada ofiarą mobbingu, sam dobiera sobie współpracowników, dostawców. Nie trzeba nikogo pytać o zgodę na urlop czy wcześniejsze skończenie pracy.

Praca na etacie vs własna firma

Wiele osób zadaje sobie pytanie jak bardzo opłacalne jest założenie działalności gospodarczej. Coraz więcej osób pracujących na etacie decyduje się na przejście na inny sposób rozliczeń z pracodawcą, a mianowicie na umowę B2B, czyli business to business. Jest to rodzaj umowy, który wiąże podmioty posiadające zarejestrowaną działalność gospodarczą lub różnego rodzaju spółki.

Skąd bierze się owa praktyka przechodzenia na tego typu umowy? Odpowiedź jest prosta – często jest to po prostu opłacalne dla obu stron. Z jednej strony pracodawca płaci mniejszy podatek i może sobie odliczyć podatek VAT(jeśli pracownik – przedsiębiorca jest zarejestrowanym płatnikiem). Korzyści są również po stronie pracownika z zarejestrowaną firmą. Dzięki jej posiadaniu może on wliczać sobie sporo zakupionych rzeczy w koszty oraz również w przypadku bycia płatnikiem VATu odliczyć sobie ten podatek od swoich wydatków.

Oczywiście nie od wszystkich przedmiotów, a jedynie od tych, które przyczyniają się do zwiększenia przychodów własnej firmy. Przykładem może być tu chociażby paliwo do samochodu czy nowy komputer. Pracownik ma wtedy również większą kontrolę nad swoimi składkami do ZUSu, ponieważ musi opłacać je osobiście.

A może firma za granicą?

Wielu przedsiębiorców często zastanawia się nad tym jak obniżyć koszty swojej działalności tak aby móc zmaksymalizować swoje własne zyski z jej prowadzenia oraz z własnej często bardzo ciężkiej pracy. A więc co jest takiego, że coraz więcej osób, których nazywa się przedsiębiorca, decyduje się na opcję – firma zarejestrowana za granicą.

Otóż istnieje wiele korzyści jak na przykład atrakcyjna kwota wolna od podatku, niskie składki społeczne lub ich ewentualny całkowity brak, kusząca i dobrze płatna emerytura – świadczenia emerytalne, a także niskie podatki. Część osób, których wyborem jest rejestracja firmy za granicą decyduje się na formę amerykańską. Spółka LLC jest bowiem jedną z korzystniejszych form prowadzenia działalności. Firma w USA nie różni się bowiem niemal niczym od prowadzenia firmy w Polsce ponieważ aby tak funkcjonować nie trzeba przeprowadzać się czy meldować z całą rodziną w USA – nie trzeba zmieniać miejsca zamieszkania ani pobytu.

Spółka w USA to tylko forma prawna i to jest jedyna różnica. A więc jeśli chcemy obniżyć koszty prowadzenia własnej działalności warto zastanowić się nad różnymi zagranicznymi opcjami gdyż koszty mogą być znacznie niższe a dzięki temu dochód wyższy.