Twoje dziecko na portalach społecznościowych
Twoje dziecko wyraża potrzebę nie tylko posiadania telefonu, ale również rejestracji na portalach społecznościowych, a ty nie wiesz co z tym zrobić? Czy jest to słuszny krok, w końcu tyle się mówi o uzależnieniu od telefonu, od mediów, o tym, że dzieci tracą umiejętność kontaktowania się na co dzień na rzecz uporczywego wpatrywania w ekran? Wygląda na to, że zaczęły się nie lada kłopoty.
Jesteś skonsternowany, bo wiedziałeś, że kiedyś w końcu temat wypłynie, jednak cieszyłeś się z braku zainteresowania mediami twojego dziecka, bo do tej pory cieszyło się otaczającym światem. Gdzieś tam masz zapaloną lampkę, że dostęp do Facebooka, Instagrama czy TikToka może to nieodwracalnie zmienić. Nie chcesz, aby twoje decyzje źle wpłynęły na funkcjonowanie dorastającego młodego człowieka, którego wychowujesz.
Co zatem zrobić, czy jest jakieś wyjście z tej beznadziejnej sytuacji?
Wiesz, że twoje dziecko jest istotą społeczną, a więc potrzebuje kontaktu z rówieśnikami. Jeżeli widzisz, że taki kontakt na daną chwilę jest całkowicie wystarczający, bo, na przykład, dziecko mieści się dopiero w przedziale 6-8 lat, a w twoim mniemaniu to jednak za mało, by samodzielnie korzystało z portali społecznościowych, szczerze porozmawiaj z dzieckiem o swoich obawach, o tym, że wolałbyś dać mu wolną rękę, gdy będzie nieco starszy. Zapewnij, że będziesz dbać o jego potrzeby spotykania, rozmów z kolegami, koleżankami. Zaproponuj, że raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie może zapraszać swoich znajomych do siebie lub w jakiś inny sposób zorganizować im wspólny czas. Dzieci lubią, gdy działa się im na wyobraźnię, proponujemy zatem w kreatywny sposób zastąpić media społecznościowe – zagraj zabawą. Powiedz maluchowi, że może pisać listy do swojej najlepszej koleżanki czy kolegi, będziecie wysyłać je pocztą lub podrzucać do szkolnej szafki czy plecaka. To na pewno będzie wiązało się z zapałem, radością i sprawi dziecku dużo frajdy.
Pamiętajmy też o bezpieczeństwie. Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy nauczyć swoje dziecko, aby nie odbierało nieznanych numerów. A jeśli już musi taki nieznany numer odebrać, to powinna sprawdzić telefon w sieci na odpowiednich portalach.
Jeżeli twoje dziecko jest starsze, w przedziale 9-11 lat, zapewne trudniej jest podsunąć zabawę, aby było zadowolone. Powiedzmy, że tak jak dziewięciolatka uda ci się przekonać do swoich sposobów, tak dziesięcio i jedenastolatka już zdecydowanie trudniej. To wiek, w którym bardziej niż zdanie rodzica zaczyna liczyć się zdanie rówieśników, chcą przynależeć i pasować do grupy. Ustal zatem zasady korzystania z portali społecznościowych, a także dzienny limit czasowy. Pamiętaj, że musisz zadbać, by twoje dziecko nie przesadzało z tą nową formą rozrywki, aby nadal potrafiło uczestniczyć w rzeczywistości i by nie odrywała ją całkowicie od obowiązków. Staraj się przy tym, by nie okazywać wyższości, a raczej na zasadzie partnerstwa ustalić regulamin, który będzie dla ciebie wyznacznikiem bezpieczeństwa, a dla dziecka do zaakceptowania. Nie trzymajcie się sztywnych zasad, zróbcie burzę mózgów i traktujcie się z szacunkiem. Zazwyczaj to, co zakazane pociąga najbardziej, więc rozsądnym wyjściem będzie grać w otwarte karty od początku. Nie chcesz przecież zniechęcić do siebie dziecka.