Uzależnienie od telefonu i smartfona

Znów to samo uczucie bezsensu, nostalgii, czujesz, że coś się w tobie wypala i wiesz, że tylko jeden odruch jest w stanie zaspokoić tę pustkę? Sięgasz więc po telefon, włączasz dane i przez kolejne trzy, cztery godziny bezcelowo przekopujesz internet. Sprawdzasz wszystkich swoich znajomych, co się u nich dzieje, jak poukładali sobie życia. Uważnie przyglądasz się temu, jak wygląda twój instagram, zastanawiasz się, jakie zdjęcie powinieneś dodać, aby inni znali przebieg twojego życia, aby być na czasie i nie odstawać. W tej żałości przeglądasz również TikToka, ubolewasz nad tym, jak łatwo można stać się sławnym i dużo zarabiać, robiąc jedynie głupie rzeczy w internecie. Przechodzisz więc na YouTuba, gdzie spotkasz nieco ambitniejsze wideo, oglądasz więc kilka filmików pod rząd, aż ci się nie znudzi. Rezygnujesz zatem z poruszających się obrazów i zaglądasz do ulubionych sklepów internetowych. Wszystko to pod ciepłą kołdrą, w godzinach, w których już dawno powinieneś spać, aby jutro nie być znów padniętym, na swoim niedużym, jasnym ekraniku smartfona. Padnięty odkładasz telefon i niestety, powraca pustka. Nie możesz spać i kręcisz się w łóżku. Dlaczego nie możesz spać?

Oczywiście, na bezsenność wpłynęła bezpośrednio obecność telefonu, która powoduje natychmiastowe pobudzenie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jak tu teraz zasnąć? Wygląda na to, że jesteś uzależniony od telefonu komórkowego, dostępu poprzez ten sprzęt do internetu i stałej łączności ze światem. Tylko czy potrafisz sobie pomóc, aby noce znów były przespane, wróciły chęci do życia? Zebraliśmy kilka uwag i wskazówek dla osób takich jak ty.

Jeżeli powyższy opis jest odzwierciedleniem twojego życia, powinieneś zacząć od terapii. Bardzo możliwe bowiem, że dotknęła cię depresja, zapadasz się w chorobę, a nawet nie masz tej świadomości. Czas, abyś zadbał o swoje zdrowie psychiczne.

Po drugie, musisz wyjść z telefonicznego nałogu. Bez tego ciężko będzie ci stanąć na nogi, ponieważ wirtualny świat potrafi bardzo wciągać w otchłań poczucia bezsensowności i smutku. Czemu? Dlatego że wówczas zamiast koncentrować się na własnym życiu, działań, które powinniśmy podejmować, dążeniu do celu, jesteśmy zainteresowani głównie życiem innych, co jest błędnym kołem. Wtedy właśnie przychodzą pesymistyczne myśli: „inni mają lepiej” albo „matko, jak on/ona się stoczyła” – co ma nam pomóc w sztucznym podbudowaniu pewności siebie.

Pamiętaj też, żeby często odkładać telefon na półkę. Naucz się też tego, że nie każdy telefon musi być odebrany. Telefon dzwoniący w trakcie posiłku, podczas spaceru, czy o wczesnej lub późnej porze, może być zignorowany bądź rozłączony. Dodatkowo, nieznane numery powinny być ignorowane bądź też wcześniej numer należy sprawdzić w sieci.

Jeżeli trudno jest ci odnaleźć aktywności, które zajmą twą uwagę i odciągną cię skutecznie od ekranu, postaw na metodę prób i błędów – poszukuj tego, co będzie sprawiało ci radość. Może w dziedzinie sportowej – jakaś forma treningu, poranne bieganie, popołudniowe wyjście na siłownie lub wieczorne pływanie na pobliskim basenie? Może coś bardziej ze świata artystycznego – warsztaty pisarskie, malarskie, lekcje śpiewu lub gry na jakimś instrumencie? A co z działką naukową? No właśnie, matematyka, polski, historia, geografia, fizyka, chemia – każda z nich może być ciekawa i wciągnąć cię do swojego świata. Odnajdź swoją pasję, spełniaj się w życiu i zapomnij o telefonie komórkowym.