Dziecko ze swoim telefonem
Czy twoje dziecko coraz częściej wspomina, że od świętego Mikołaja chciałoby dostać wspaniały prezent, jakim jest… nowy telefon komórkowy? A w zasadzie to… pierwszy telefon komórkowy, dzięki którym będzie mogło, jak argumentuje, kontaktować się ze światem, kontaktować się z tobą – tatusiu, mamusiu…
To z pewnością trudny temat, bo tematy pierwszych razów generalnie są trudne. Wszystko, z czym mamy styczność po raz pierwszy, jakoś oddziałuje na nasze życie. Tak samo jest z pierwszym telefonem, które chcemy dać swojemu dziecku. Co zatem rozważyć w tej kwestii, aby podjąć jak najsłuszniejszą i najlepszą wobec naszego dziecka decyzję?
Przede wszystkim porozmawiaj z dzieckiem, do czego miałby służyć mu telefon. Jeżeli wnioski nasuną się same, że „w sumie to cała klasa dysponuje już własnymi smartfonami, tylko nie ja” lub „chciałbym mieć założonego facebooka, instagrama i kontaktować się z moimi kolegami i koleżankami” – może warto zaczekać jeszcze chwilę na lepszy moment. Te argumenty mogą w późniejszym czasie obrócić się przeciwko tobie, bo jeśli spełnisz zachciankę dziecka i ono faktycznie będzie przeznaczało telefon do celów komunikacyjnych, ale głównie ze swoimi znajomymi, czyli w szczególności będzie przeglądało media społecznościowe i pisało na grupie klasowej albo telefon będzie jego kartą przetargową do bycia lubianym w klasie, to raczej sprowadzasz sam na siebie nieszczęście. Dziecko wówczas szybko uzależni się od smartfona i nie będzie potrafiło bez niego normalnie funkcjonować.
Jeśli jednak znajdziecie inne priorytety, powody, które są o wiele ważniejsze, aby zainwestować w telefon komórkowy, możecie się ku temu pochylić. Gdyby na przykład wasze dziecko często przebywało poza domem – u znajomych, kolegów, na zajęciach dodatkowych lub rozwijało pasje w domach kultury, uczęszczało na korepetycje, i tym podobne – rzeczywiście, telefon może być ogromną pomocą w komunikowaniu się z dzieckiem. Może chcesz zwyczajnie mieć poczucie bezpieczeństwa, że dziecko znajduje się w odpowiednim miejscu, odbiera telefon – ty nie musisz się już martwić i możesz spokojnie wrócić do czynności, którą właśnie się zajmowałaś. To dość silne argumenty za tym, by dziecko rzeczywiście posiadało telefon komórkowy.
Pamiętaj jednak, by przed tym ustalić pewne zasady. Wszystko ma swoje ograniczenia i regulaminy, wobec tego korzystanie z telefonu też powinno mieć określone warunki. Na przykład – niekorzystanie z telefonu przed snem i w łóżku. To uchroni twoje dziecko przed rozwinięciem niewłaściwych schematów, przed uzależnieniem od smartfona. Bo chyba nie chcesz, by z dnia na dzień twoje dziecko przywiązało się tak do ekranu, że nie potrafi już funkcjonować w świecie rzeczywistym? No właśnie.
Aby uchronić przed tym dziecko, sam musisz dawać dobry przykład. Wszak jesteś najważniejszym wzorcem dla dziecka, najważniejszą osobą w życiu – jeśli więc widzi, że non-stop używasz telefonu, czy podczas gotowania obiadu, czy podczas wspólnych posiłków, czy wieczorem – w łóżku, to myślisz, że ono nie będzie chciało naśladować twoich zachowań? Oczywiście, że będzie! Dlatego apelujemy – miej się na baczności i pokaż dziecku, że posiadając telefon, można normalnie funkcjonować! naucz go też aby nie odbierać nieznanych numerów, a przed odebraniem takiego (gdy już musimy) to należy sprawdzić w internecie numer telefonu zanim się odbierze.