Czy mając rachunek w PL stanę się polskim podatnikiem?
Bardzo często otrzymujemy pytania, czy jeśli spółka z USA ma rachunek bankowy w Polsce to musi w Polsce płacić podatki? Postanowiliśmy trochę więcej napisać na temat posiadania rachunku bankowego i kwestii podatkowej. Zacznijmy więc od budowy teoretycznego przykładu.
Wyobraźmy sobie, że istnieje pewna spółka, nazwijmy ją „Syropki Ltd.”. Spółka ta zarejestrowana jest w Kanadzie. Spółka zajmuje się sprzedażą syropów klonowych a jej odbiorcami są Chińczycy, którzy pokochali syropy klonowe. Spółka Syropki Ltd. zakłada więc w Chinach rachunek bankowy, aby ułatwić rozliczanie się swoim kontrahentom.
Jeszcze do naszego modelu należy dodać udziałowców. Udziałowcem Syropki Ltd. jest obywatel (i rezydent podatkowy) Francji. Albo jeszcze inaczej, udziałowcami w spółce Syropek Ltd są obywatele Francji, Ukrainy i Meksyku. Dodatkowo udziały są częścią swobodnego obrotu i są sprzedawane często innym udziałowcom z rożnych części świata. Jaka jest więc rezydentura podatkowa? Czy posiadanie rachunku bankowego w Chinach, sprawia, że spółka Syropek Ltd. stanie się chińskim rezydentem podatkowym? Nie!
Posiadanie rachunku bankowego w danym kraju nie oznacza, że stajemy się automatycznie rezydentem podatkowym w tym kraju. Rachunek bankowy służy tylko do rozliczeń z kontrahentami. Mając globalnych klientów ze wszystkich zakątków świata możemy mieć w każdym kraju rachunek i nie oznacza to, że stajemy się tam rezydentem podatkowym.
A czy kwestia tego, że udziałowcem jest Francuz wpływa na to, że spółka ma francuską rezydenturę podatkową? Również nie. Spółka Syropki Ltd. ma swoją osobowość prawną, zupełnie inną niż jej udziałowiec. Już na przykładzie tym, gdy udziałowcy są z różnych krajów widać, że nie da się przypisać rezydentury na podstawie narodowości udziałowców. Zwłaszcza jak udziały są w swobodnym obrocie gospodarczym i codziennie może je nabywać osoba z zupełnie innego kraju. Czy wtedy spółki codziennie będzie zmieniać rezydenturę podatkową? Oczywiście, że nie. Gdyby tak było to w każdej spółce byłby udziałowiec z raju podatkowego, aby tam przypisać rezydenturę spółki. Oj, chcielibyśmy takich rozwiązań…
Spółka, czy to przykładowa spółka Syropki Ltd. czy to każda inna ma rezydenturę podatkową tam, gdzie jest zarejestrowana i zarządzana. Ani narodowość udziałowców ani fakt posiadania rachunku w danym kraju nie wpływa na zmianę rezydentury podatkowej. Gdyby tak było, już dziś otwieralibyśmy rachunek bankowy na Seszelach gdyby to wpłynęło na zmianę naszej rezydentury podatkowej…