Statua Wolności. Czyją twarz ma symbol Nowego Jorku?

Statua Wolności jeden z najbardziej znanych symboli Stanów Zjednoczonych znana nam z pocztówek, plakatów i filmów, której wizerunek przez lata widniał niemal na wszystkich materiałach propagandowych skierowanych ku imigrantom.

Budowa rozpoczęła się w 1884 r. Tego czasu w USA miały miejsce masowe fale imigracji, kiedy imigranci z Europy wpływali do portu była to pierwsza rzecz, która widzieli i która ich witała. Ceremonia otwarcia odbyła się 28 października 1886 r. Monument został podarowany Stanom Zjednoczonym, jako dar francuskiego narodu z okazji setnej rocznicy deklaracji niepodległości. Statuę zbudowano w Paryżu, a w Nowym Jorku zmontowano ją na portowej wyspie.

Jej wysokość to 93 m, co stanowi mniej niż połowę Pałacu Kultury i Nauki. Jest to dzieło francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste’a Bartholdiego, który podczas projektowania miał dość nietypowo zestawione muzy. Wzorem ciała Statuy była kochanka Bartholdiego twarz natomiast była inspirowana rysami własnej matki. Projekt stalowej konstrukcji wykonał Gustaw Eiffel we Francji, następnie drogą morską rozebrane części przetransportowano do USA.

Symbolika Statuy jest bardzo bogata. Trzymania przez nią pochodnia nawiązuje do wolności a tablica to amerykańskie prawo. Nie każdy zauważa pęknięty łańcuch u nogi, który nawiązuje do wyzwolenia jednak autor musiał go nieco ukryć, aby nie wzbudzać kontrowersji.